Kategorie
Brak kategorii

Impreza Andrzejkowa

Coraz większymi krokami zbliża się jedyna w swoim rodzaju okazja, jaką są imieniny Andrzeja, tak zwane Andrzejki. Jeśli planujesz przygotować niezwykłe przyjęcie z tej okazji, koniecznie sprawdź nasze inspiracje i baw się wyśmienici tego dnia w towarzystwie swoich bliskich. 

Andrzejki – tradycja

Nim przedstawimy Ci pomysły na wieczór Andrzejkowy, warto przytoczyć kilka najważniejszych informacji związanych z tych wyjątkowym dniem i nocą, bo to w końcu ona odgrywa tutaj najważniejszą rolę. 

Już od dziecięcych lat uczono nas, że ostatni dzień listopada to czas magii, wróżb i tajemniczych obrzędów, dzięki którym poznamy swoją przyszłość. Oczywiście towarzyszą temu przyjęcia, które traktują te sprawy z przymrużeniem oka. Jednak nie zawsze tak było. jak spędzano niegdyś wigilię świętego Andrzeja?

Andrzejki obchodzimy z nocy 29 listopada na 30 listopada. Według dawnych wierzeń, noc ta była magiczna i wyjątkowa. To wtedy właśnie mogliśmy poznać swoją przyszłość. Dziewczęta poznawały imię swojego przyszłego męża, a panowie dowiadywali się, który z nich zostanie kawalerem. Wówczas wieczór ten traktowano bardzo poważnie, a przygotowania do niego trwały nawet tygodniami. 

W andrzejkową noc sny i ich znaczenie odgrywały bardzo ważną rolę. Wiele dziewcząt potrafiło nawet pościć cały dzień, po czym przed snem zjeść słonego śledzia. Uważano, że dzięki temu będą miały proroczy sen, w którym przyśni im się ich przyszły mąż. Oprócz tego, ścinano gałązki wiśni, a następnie wstawiano je do wody. Gdy gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, panna mogła się spodziewać szybkiego wyjścia za mąż. 

Mówiąc o tradycjach andrzejkowych nie możemy zapomnieć o laniu wosku. Niegdyś do wróżb używano cyny lub ołowiu. Starano się pozyskać je z ram okien kościoła lub witraży. Wierzono, że są one symbolem nierozerwalnej więzi między małżonkami. Jak wyglądał proces wróżenia? 

Kiedy cyna lub ołów były roztopione, przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza. Zabieg ten oznaczał otwarcie bram czasu. Wielką uwagę zwracano na kształty, które powstały podczas tego procesu. W zależności od tego co przypominał, dana osoba mogła spodziewać się różnych sytuacji w swoim życiu. Dla przykładu:

  • anioł – opieka,
  • chmura – nowe doświadczenia, 
  • kot – nieprzemyślane związki i pochopne decyzje. 

Lanie wosku nie było jedyną wróżbą w andrzejkową noc. Oprócz tego rzucano butami, obierano jabłka lub wbijano szpilkę w kartonowe serce, by następnie dowiedzieć się jak będzie miał na imię nasz ukochany. 

I chociaż niegdyś przywiązywano ogromną wagę do wszystkich zwyczajów andrzejkowych, obecnie są one traktowane przez nas z lekkim przymrużeniem oka. Już nie tylko panny i kawalerowie biorą udział w zabawach, lecz również dorośli i dzieci. 

Andrzejki 2021

Skoro już wiesz jak wiele tradycji wiąże się z tym wyjątkowym dniem, pora zaplanować przyjęcie, które zachwyci każdego! 

Czego będziesz potrzebować oprócz przygotowania rekwizytów niezbędnych do wróżb? Klimatycznego pomieszczenia, w którym zabawa będzie trwała do rana. Niezbędnym elementem tego wieczoru będą świece różnej wielkości i kształtów. Pamiętaj, że im więcej, tym lepiej. Dla lepszego efektu, dodaj do nich kryształową kulę, bukiet suszonych ziół lub efektowne lampiony, które będą rzucać cienie na ściany. 

Imprezy andrzejkowe oprócz szalonych wróżb, powinny również posiadać stół zastawiony przekąskami. Postaraj się, by również i to miejsce w Twoim domu było udekorowane zgodnie z motywem andrzejkowym. Może skusisz się o dodanie kolorowej pajęczyny lub z papierowych serwetek ułożyć ciekawe kształty? Ten kto zgadnie co przedstawiają, będzie mógł pierwszy wróżyć z wosku! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *